Zapraszam na mojego drugiego bloga

Zapraszam też na mojego drugiego bloga >> Codziennik klasy IIc<<

30 listopada 2011

"Góra Grosza"

Dzieci z naszej klasy chętnie i bardzo aktywnie włączają się we wszystkie akcje przeprowadzane na terenie naszej szkoły. 


W ciągu ostatnich kilku dni w całej Polsce odbywała się XII edycja akcji "Góra Grosza" organizowanej przez Towarzystwo "Nasz Dom" pod patronatem Ministra Edukacji Narodowej. Jest to jedna z największych akcji społecznych w Polsce. Zebrane środki zostaną wykorzystane na pomoc dzieciom wychowującym się poza własną rodziną, w tym na tworzenie nowych domów dla dzieci, rodzinnych domów dziecka,  rodzin zastępczych oraz dla najbardziej potrzebujących domów dziecka.


W ciągu trzech dni nasze dzieci przynosiły do szkoły masę grosików, które zbierały w domach od dawna.
Bardzo się cieszymy, że jesteśmy w gronie kilkunastu tysięcy szkół wspierających najbardziej potrzebujących.

Bardzo dziękuję wszystkim, którzy aktywnie przyłączyli się do zbiórki pieniędzy.

29 listopada 2011

Zajęcia w świetlicy szkolnej

Dzieci, które uczęszczają do świetlicy szkolnej wiedzą, że na zajęciach  można robić ciekawe i atrakcyjne prace. Trzeba tylko wykazać trochę inicjatywy i zainteresowania. Dzieci z naszej klasy już kilka razy zostały wyróżnione przez panie za aktywny udział w różnorodnych projektach.

Tym razem nasze cztery koleżanki: Julia Maszota, Kamila Łuczyk, Zuzia Markowska i Weronika Dembek bardzo pilnie i aktywnie pracowały nad projektem gry planszowej pt. "Podróż po lesie".


Wspólnie z paniami wykonały dużą planszę do gry składającą się z kilkunastu rysunków, wymyślały zadania i układały rymowanki. Panie były pod wrażeniem wiedzy o lesie i jego mieszkańcach oraz kreatywnością dziewczynek. W nagrodę nasze koleżanki otrzymały dyplomy i tytuły "Przyjaciela Zielonego Lasu" oraz drobne przybory szkolne.

Weronika, Julka, Kamila i Zuzia

Mam nadzieję, że miło będziecie spędzać czas w świetlicy podczas "Podróży po lesie".


Wszystkim dzieciom w świetlicy życzymy miłej zabawy.

Podsumowanie zbiórki kasztanów i żołędzi

W ubiegłym tygodniu w naszej szkole gościł pan leśniczy. My niestety nie mogliśmy uczestniczyć w tym spotkaniu, gdyż byliśmy w tym czasie na zajęciach na basenie.

Dopiero dzisiaj dowiedzieliśmy się o tym, że nasza klasa zajęła III miejsce wśród klas 0 - III w zbiórce kasztanów i żołędzi dla zwierząt. Duża grupa dzieci systematycznie przynosiła zarówno kasztany jak i żołędzie. Ogółem zebraliśmy aż 92 kg kasztanów i 13 kg żołędzi. Łącznie zebraliśmy 105 kg tych zwierzęcych przysmaków.
Dyplom, który nam dzisiaj wręczyła pani wicedyrektor jest dla nas  bardzo miłą niespodzianką.



Wszyscy cieszymy się z dyplomu, ale najbardziej z tego, że choć trochę pomogliśmy zwierzętom przetrwać ten trudny dla nich zimowy czas.

28 listopada 2011

Międzynarodowy Konkurs "Kangur Matematyczny"


W marcu odbędzie się kolejna edycja Międzynarodowego Konkursu "Kangur Matematyczny". Wszystkich, którzy chcieliby sprawdzić swoją wiedzę i umiejętności matematyczne zapraszam do wzięcia udziału w tym Konkursie.

Udział w Konkursie jest płatny - wynosi 8 zł. Każdy uczestnik dostaje arkusze z zadaniami oraz układankę - łamigłówkę przestrzenną.
Pieniążki należy wpłacać do 15 grudnia.

Warto zajrzeć na stronę Konkursu TUTAJ i obejrzeć, a nawet rozwiązać testy z lat ubiegłych. Dzieci z klasy trzeciej będą pisały test MALUCH.

Test konkursowy w tej kategorii  zawiera 24 zadania o różnym stopniu trudności (8 zadań po 3 punkty, 8 zadań po 4 punkty i 8 zadań po 5 punktów). Uczestnik Konkursu w tej kategorii otrzymuje w chwili rozpoczęcia 24 punkty. 

Do każdego zadania dołączonych jest 5 odpowiedzi, z których dokładnie jedna jest poprawna. Za brak odpowiedzi uczestnik otrzymuje zero punktów, natomiast za odpowiedź błędną lub zaznaczenie więcej niż jednej odpowiedzi, otrzymuje punkty ujemne w liczbie 25% przewidzianych za dane zadanie.

Niestety, w czasie trwania Konkursu nie można korzystać z kalkulatorów. 

Jeśli chcesz poćwiczyć swój umysł weź udział w tym Konkursie.


25 listopada 2011

Światowy Dzień Pluszowego Misia




Już po raz drugi obchodziliśmy dzisiaj w klasie Światowy Dzień Pluszowego Misia. Dzieci w ubiegłym roku poznały historię powołania tego święta i jest to dla nich jedno z najbardziej sympatycznych świąt. Może to ze względu na powszechną miłość do misiów, miśków i wszystkich pluszaków. Bo jak tu ich nie kochać, skoro są to często pierwsi powiernicy dziecięcych sukcesów, porażek i  problemów. Wiadomo też, że nigdy nas nie zdradzą, a wręcz przeciwnie - pocieszą, rozweselą i wysłuchają zwierzeń. Są też najbliższymi towarzyszami zabaw często na długie lata.

Piosenka o misiu 
 
Miś ma w oczach szklane kulki, po to misiem jest,
żeby było kogo tulić, kiedy pada deszcz.
Miś ma uszy do targania, po to misiem jest,
żeby mieć coś do kochania i wytarcia łez.


Miś ma łapy bardzo miękkie, po to misiem jest,
żeby trzymać go za rękę, kiedy tylko chcesz.
Miś ma wszystko, czego trzeba, żeby misiem być,
by do łóżka go zabierać, żeby o nim śnić.



 Naprawiamy misia 

Kto misiowi urwał ucho?
No kto? - pytam.
Cicho, głucho...
Nikt się jakoś nie przyznaje.
Może jechał miś tramwajem?
Może upadł biegnąc z górki?
Może go dziobały kurki?
Może Azor go tarmosił,
Urwał ucho, nie przeprosił?
Igła, nitka, rączek para,
naprawimy szkodę zaraz.
O! Już sterczą uszka oba.
Teraz miś się nam podoba.
Czesław Janczarski


Dzieci z naszej klasy z radością planowały działania na ten wyjątkowy dzień.

Postanowiły, podobnie jak w ubiegłym roku, pozakładać misiowe futerka, maseczki, czapeczki, opaski z uszami itp.., ale też prawie wszyscy przynieśli swoje ulubione misie, które z dumą prezentowały.




Kilka dziewczynek przygotowało kolorowe kartki z kalendarza, aby przypominały wszystkim o dzisiejszym święcie.




Wspólnie obejrzeliśmy film o ukochanym przez wszystkich Kubusiu Puchatku i jego przyjaciołach.


Nasza koleżanka Kamila Łuczyk przeczytała nam fragment książki, którą sama pisze, a jej bohaterem jest miś Bambi. Wszystkie dzieci uważnie słuchały i zastanawiały się, czy Kamila czasami nie chce zostać w przyszłości pisarką.
Przeczytaliśmy też sobie krótką książeczkę o przygodach misia Miłka i jego starszego kolegi - Miłosza. Tę książkę Ola przyniosła do naszej klasowej biblioteczki, więc dzieci będą mogły do niej wracać.


Najweselej jednak dzieci się bawiły z misiami przy muzyce. W konkursie "znikające krzesełko" zwyciężył Mateusz Wojtera, najlepszą z dziewczynek była Zuzia Orych.
Zabawa z misiami

Zorganizowaliśmy też konkurs plastyczny na najpiękniejszego misia z plasteliny, ale trudno było wyłonić zwycięzcę, wszystkie misie były słodkie.

Plastelinowe misie

Na zakończenie zajęć był też słodki akcent, dzieci ze smakiem zajadały żelowe miśki.

Bardzo miło spędziliśmy ten dzień, było dużo radości i zabawy.


 

23 listopada 2011

Książka w życiu pomaga



"Książka to mędrzec łagodny i pełen słodyczy, który puste życie napełnia światłem, a puste serce wzruszeniem"
 
Kornel Makuszyński



Ostatnie dni w klasie upłynęły nam pod znakiem książek. Dzieci poznały historię książki i początki pisania. Dowiedziały się, jak wielkie znaczenie miało wynalezienie druku przez J. Gutenberga. Prześledziliśmy wspólnie tę długą drogę od początków pisma obrazkowego, aż po współczesność, kiedy książka powstaje niemalże "błyskawicznie".


W czasie tych zajęć każde dziecko chętnie mówiło o swoich ulubionych książkach i ich bohaterach. Przygotowały też ilustracje do wybranych książek, a nawet przyniosły książki do szkoły. Ja też przyniosłam swoje do klasy. Zrobiliśmy małą wystawkę i z ciekawością oglądaliśmy je i czytaliśmy tytuły.


Jednym z zadań domowych było wymyślenie i zadanie ciekawego pytania swojej wychowawczyni. Muszę przyznać, że dzieci bardzo się postarały, pytania były interesujące i dociekliwe. Bardzo mnie cieszy, że na ten mój ulubiony temat mogłam porozmawiać z dziećmi.

Ulubione książki

Wspólnie postanowiliśmy urządzić sobie w klasie małą bibliotekę. Dzieci już przyniosły z domów swoje książki, które teraz będą mogły pożyczać kolegom do domów lub czytać podczas przerw.
Mam nadzieję, że nawet ci, którzy do tej pory rzadko odwiedzali bibliotekę teraz skuszą się na jakąś ciekawą książeczkę i odkryją w niej inny, piękniejszy świat.


11 listopada 2011

NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI



Dzisiaj obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości. To właśnie 11 listopada 1918 r. po 123 latach niewoli Polska odzyskała niepodległość. Nadeszła upragniona wolność. Wszystkim, którzy o nią walczyli jesteśmy winni pamięć i wdzięczność. Dzięki nim możemy żyć, uczyć się i pracować w wolnej Polsce.


Dzień 11 listopada ustanowiono świętem państwowym dopiero w 1937 roku. W latach 1939 - 1944 podczas okupacji hitlerowskiej oraz w okresie od 1945 aż do 1989 roku, w czasie rządów komunistycznych, obchodzenie święta 11 listopada było zakazane. Dopiero w roku 1989, ustawą Sejmu, przywrócono obchody tego święta. Od tego roku Święto Niepodległości jest najważniejszym świętem państwowym.

Narodowe Święto Niepodległości obchodzone jest w całym kraju, lecz najważniejsze obchody z udziałem władz państwowych odbywają się w Warszawie przed Grobem Nieznanego Żołnierza.

10 listopada 2011

Skąd nasz ród?


Ostatnio na zajęciach dużo mówiliśmy o początkach naszego państwa. Dzieci poznały postaci związane z historią Polski tj. Mieszko I, Bolesław Chrobry, Jan III Sobieski. Dowiedziały się, kim byli oraz czym zajmowali się nasi przodkowie Polanie.

Jednym słowem: Skąd, my Polacy, się wywodzimy?


Dzieci samodzielnie budowały makiety słowiańskiego grodu.

Na podstawie legendy poznały jeden ze staropolskich zwyczajów tj. postrzyżyny



Przypomnieliśmy też historię powstania naszego hymnu państwowego. Dzieci dowiedziały się, że słowa naszego hymnu narodowego napisał Józef Wybicki podczas pobytu we włoskim miasteczku Reggio w obozie Legionów Polskich Dąbrowskiego, lecz autor melodii opartej na motywach ludowego mazurka jest nieznany. Wydarzenie to miało miejsce w dniach 16 - 19 lipca 1797 roku.

Wszystkie te ważne dla Polski wydarzenia dotyczyły odległej historii naszego kraju, a warto je było przypomnieć przed zbliżającym się Narodowym Świętem Niepodległości, które będziemy obchodzić 11 listopada.

Niektóre dzieci bardzo zainteresowały te dawne czasy i z wielką uwagą słuchały opowieści.

Wszystkim interesującym się wydarzeniami związanymi z przeszłością Polski polecam film pt. "ANIMOWANA HISTORIA POLSKI".

Twórcą filmu jest Tomasz Bagiński, mistrz współczesnej polskiej animacji, nominowany do Oscara za utwór "KATEDRA".

9 listopada 2011

Laureaci konkursów

We wtorek w naszej szkole odbył się apel wychowawczy, na którym pani wicedyrektor wręczyła dyplomy laureatom konkursów związanych z naszą Patronką - królową Jadwigą. Wśród nich znalazła się nasza koleżanka i trzej koledzy. Ola Zielińska otrzymała wyróżnienie w konkursie plastycznym pt. "Medal królowej Jadwigi". Konkurs ten został przeprowadzony na zajęciach koła plastycznego, w których Ola uczestniczy.

Ola Zielińska - wraz z medalem i dyplomem

Patryk Gurtat, Mateusz Gromek i Kuba Koc otrzymali dyplomy za zajęcie I i III miejsca w Konkursie wiedzy o królowej Jadwidze (o czym pisałam w jednym z wcześniejszych postów).

Patryk Gurtat, Kuba Koc i Mateusz Gromek

Jesteśmy dumni z naszej koleżanki i kolegów. Są to pierwsze w tym roku szkolnym sukcesy w konkursach. Myślę, że to jest dobry początek, a sukcesów będzie dużo więcej.


6 listopada 2011

Oferta sportowa na ferie zimowe

Pani Dorota Grabiec (którą znacie z zajęć na basenie) - instruktor nauki pływania oraz przedstawicielka firmy zajmującej się profesjonalną organizacją obozów, wycieczek, szkół zimowych i zielonych przekazała dla Was ofertę bardzo atrakcyjnego wyjazdu do Zakopanego podczas ferii zimowych. 


Więcej informacji można znaleźć na stronie firmy TUTAJ


5 listopada 2011

Pozdrowienia dla Piotrka

Kochani!

Jakoś dziwnie nam się układa ten rok szkolny, a wszystko zaczęło się od wyjazdu Patryka do sanatorium. Później w szpitalu znalazły się Zuzia i Wiktoria, a teraz Piotruś Zasiewski. Dzisiaj otrzymałam wiadomość od mamy Piotrka, który już jest w domu po operacji kolana. Wprawdzie już trochę chodzi, ale do szkoły jeszcze nie może wrócić, gdyż porusza się o kulach. Mama napisała, że Piotrek bardzo tęskni za szkołą i za Wami. Na początku cieszył się z dni wolnych od szkoły, ale teraz już bardzo chciałby się z Wami zobaczyć. Ponieważ jeszcze jakiś czas nie będzie z nami możemy przesłać mu serdeczne pozdrowienia na blogu. 

Piotrusiu!

Wiem, że systematycznie czytasz wszystkie wpisy na blogu i korzystając z tego życzę Ci szybkiego powrotu do zdrowia i do nas. Mam nadzieję, że to już wkrótce nastąpi. Nie martw się o zaległości, pomożemy Ci je nadrobić, a teraz rehabilituj nogę i szybko do nas wracaj.


Serdecznie Cię pozdrawiamy :)