Zapraszam na mojego drugiego bloga

Zapraszam też na mojego drugiego bloga >> Codziennik klasy IIc<<

26 maja 2012

26 maja - Dzień Mamy

Raz tylko w roku jest Dzień Matki
choć Mamusiom co dzień
należą się kwiatki:
czerwonej róży pączek
na dobry dnia początek,
Puszyste georginie
na marzeń spełnienie.
Fiołeczki małe
na zdrowie doskonałe.
leśne konwalie małe
na szczęście trwałe.
Dla wszystkich Mam najlepsze życzenia,
uśmiechu, zdrowia, szczęścia i radości,
a na co dzień wiele dowodów miłości od swoich pociech.


  

22 maja 2012

Z wiatrem w zawody

Czy ktoś jeszcze próbuje sam budować latawce?
Kiedyś było to zajęcie bardzo popularne wśród chłopców, którzy najpierw je budowali, a później organizowali zawody, który poleci wyżej.
W obecnych czasach rzadko można zobaczyć chłopców z własnoręcznie zbudowanym latawcem, jeśli już je puszczają to są to latawce kupione w sklepie.

Historia tego jednego z najstarszych przyrządów latających sięga kilkuset lat przed naszą erą, a jego ojczyzną są Chiny. Cesarze chińscy wykorzystywali latawce do celów wojennych. Miały one wystraszyć wroga swymi przedziwnymi kształtami i przeraźliwymi rysunkami; stosowano je też do łączności sygnalizacyjnej. Święto latawców obchodzone jest dotychczas w Chinach 9 dnia 9 miesiąca roku. 


Dzisiaj ścigaliśmy się z wiatrem na latawcach, które dzieci zrobiły w domu z pomocą mam, tatusiów, dziadków. Dorośli przypomnieli sobie czasy, kiedy byli małymi chłopcami i pomogli dzieciom posklejać latawce. Kamila, Zuzia, Wiktoria, Agata i Mateusz próbowali z kolegami puszczać swoje latawce na placu obok szkoły. Warunki były bardzo dobre: świeciło słoneczko i powiewał wietrzyk. Chociaż żaden nie poszybował wysoko do góry, to zabawa była przednia.


A tak wyglądały próby puszczania latawców


 

21 maja 2012

Zawody Pływackie o Puchar Burmistrza WołominaW dniach 14 - 20 maja obchodziliśmy w naszym mieście Dni Wołomina. Z tej okazji odbywały się m.in. różnego rodzaju zawody i konkursy dla uczniów wołomińskich szkół. Nasze koleżanki i koledzy wzięli udział w Zawodach Pływackich o Puchar Burmistrza Wołomina dla klas trzecich szkół podstawowych, które odbyły się na naszej nowoczesnej pływalni. Naszą klasę reprezentowali: Zuzia Orych, Zuzia Markowska i Karol Czarkowski.


Nasze koleżanki i kolega startowali w dwóch 8 - osobowych drużynach. Drużyna, w której płynęła Zuzia Orych i Karol Czarkowski zdobyła IV miejsce na 15 startujących i przyniosła do szkoły puchar. Druga drużyna zajęła VIII miejsce. Dzieci poza tym otrzymały dyplomy za udział w konkursie oraz drobne upominki.Jesteśmy dumni z tego wyniku naszych koleżanek i kolegów.


 


17 maja 2012

Wyniki konkursu KANGUR MATEMATYCZNY


Znamy też wyniki Międzynarodowego Konkursu Matematycznego KANGUR 2012, który został przeprowadzony 15 marca 2012 r.

Konkurs przeprowadzony był w sześciu kategoriach wiekowych. Dzieci z naszej klasy pisały test konkursowy przeznaczony dla uczniów klas III - IV MALUCH.
Zawierał on 24 zadania o różnym stopniu trudności (8 zadań po 3 punkty, 8 zadań po 4 punkty i 8 zadań po 5 punktów). Uczeń uczestniczący w Konkursie w tej kategorii otrzymał w chwili rozpoczęcia Konkursu 24 punkty; maksymalnie mógł więc uzyskać 120 punktów.
 
Wyniki naszych kolegów wyglądają następująco:

Szymon Drzewiński - 73,75 pkt
Zuzia Markowska - 66 pkt
Bartek Piłsyk - 51,25 pkt
Kamila Łuczyk - 46,25 pkt
Rafał Świętkowski - 44 pkt
Kuba Koc - 43,75 pkt
Piotrek Zasiewski - 35 pkt
Ala Bartkowska - 34,75pkt


16 maja 2012

Szkolny konkurs matematyczny dla klas trzecich


Już znamy wyniki szkolnego konkursu matematycznego dla uczniów klas trzecich.

W I etapie klasowym dzieci rozwiązywały 12 różnorodnych zadań. 
Wymagały one zarówno sprawności pamięciowego liczenia jak i logicznego myślenia.

Najlepiej z naszej klasy wypadli:

Bartek Piłsyk - 12/12 pkt
Marysia Jastrzębska - 11/12 pkt
Natalka Kopacz - 11/12 pkt
Zuzia Markowska - 11/12 pkt
Łukasz Maliszewski - 11/12 pkt

Właśnie ta grupa wzięła udział w II etapie konkursu - międzyklasowym.

Zadania, które musieli rozwiązywać były już znacznie trudniejsze niż w I etapie.
Jednak nasi reprezentanci nie zawiedli i tym razem.

W II międzyklasowym etapie konkursu zajęli następujące miejsca:
 
II miejsce - Bartek Piłsyk
III miejsce - Natalka Kopacz, Marysia Jastrzębska, Zuzia Markowska

15 maja 2012

Apel pt. "Książka moim przyjacielem"

KSIĄŻKI TO MĄDROŚĆ
KOCHAJCIE KSIĄŻKI!

Twym przyjacielem książki,
pamiętaj zatem, że
gdy czytasz je codziennie
w okładkę ubierz je...

Z nią poznasz różne kraje,
przeżyjesz przygód moc.
Zakładką oddziel strony,
gdy cię zaskoczy noc.


Dnia 15 maja dzieci z naszej klasy wystąpiły przed swoimi kolegami z klas I - III prezentując program artystyczny pt. "Książka moim przyjacielem". Do występu przygotowywaliśmy się bardzo starannie i chcieliśmy, żeby wszystko wypadło jak najlepiej. Mamy nadzieję, że tak było.Powitaliśmy wszystkich zgromadzonych piosenką pt. "Witajcie w naszej bajce". Następnie dzieci krótko przedstawiły historię książki poczynając od rysunków w epoce kamiennej, poprzez gliniane tabliczki, papirus, papier wyprodukowany przez Chińczyków, aż do wynalezienia druku przez Gutenberga. Zachowaliśmy przy tym charakterystyczne ubiory z tamtych czasów.

Dziewczynki i chłopcy słowami wierszy przekonywali wszystkich, że książka naprawdę może być naszym najlepszym przyjacielem.


Poza tym dzieci - książki prosiły małych czytelników, aby o nie dbały na co dzień, nie rysowały po stronicach, nie wyrywały kartek, nie czytały podczas jedzenia, ustawiały książki na półeczkę i często odwiedzały biblioteki.


Książka to twój przyjaciel,
Więc powiedzcie sami,
Czy chcecie mieć przyjaciół
Z „oślimi uszami”?

Weronika Zawadzka w roli starej i zniszczonej książki ostrzegała wszystkie dzieci:

... nie będziecie mnie szanować,
to się na klucz zamknę w szafie.

Podczas występu dzieci recytowały wiersze i śpiewały piosenki zachęcając wszystkich do podróżowania po fantastycznym świecie wyobraźni wraz z książką.


Na zakończenie przedstawiły krótką inscenizację - rozmowę przedstawicieli mediów (Komputer, Płyta CD) z bohaterami najpiękniejszych baśni (Czerwony Kapturek, Kot w butach, Dziewczynka z zapałkami, Śnieżka). W wyniku tej dyskusji aktorzy doszli do wniosku, że wszystkim potrzebny jest zarówno komputer jak i płyty CD, ale nic nie zastąpi nam papierowego wydania książek, które można wszędzie ze sobą zabrać i po swojemu wyobrażać sobie, jak wyglądają bohaterowie i ich przygody. Taka zgoda nastroiła wszystkich do zabawy przy muzyce, więc dzieci brawurowo wykonały układ taneczny do piosenki "Waka, waka".

Mamy nadzieję, że nasz program podobał się widzom, ale przede wszystkim życzymy sobie, aby dzieci naprawdę pokochały książki.

Relację z apelu można obejrzeć na stronie internetowej naszej szkoły.


KOCHANI, 
stanęliście na wysokości zadania.

BARDZO WAM DZIĘKUJĘ!!!
Na koniec dedykuję wszystkim krótki wierszyk:

"Czytaj, by być pewnym siebie,
Czytaj, by być w siódmym niebie,
Czytaj, żeby więcej wiedzieć,
Czytaj, żeby jaśniej myśleć,
Czytaj, żeby poznać świat,
Czytaj, nieważne ile masz lat."

Życzę wszystkim, aby zarazili się pasją czytania i nie mogli już sobie wyobrazić ani jednego dnia bez książek.

12 maja 2012

Wyniki konkursu przyrodniczo - ekologicznegoW końcu międzyklasowy konkurs przyrodniczo - ekologiczny został rozstrzygnięty.

Po II etapach konkursu komisji nie udało się wyłonić tych uczniów, którzy przewyższaliby innych swoją wiedzą przyrodniczą. Poziom wiadomości był wysoki i bardzo wyrównany. Dlatego musiała się odbyć dogrywka, w wyniku której mamy ostateczne wyniki konkursu. Różnice punktowe pomiędzy zwycięzcami są niewielkie.

Cztery dziewczynki z naszej klasy przeszły bardzo dobrze przez te trzy etapy i otrzymają dyplomy:
II miejsce zajęły - Marysia Jastrzębska i Natalka Kopacz
wyróżnienia zdobyły - Ala Bartkowska i Ola Zielińska
11 maja 2012

Wycieczka do Grabowa


Właśnie wróciliśmy z naszej ostatniej wspólnej wycieczki do gospodarstwa agroturystycznego w Grabowie. Dzieci wzięły udział w zajęciach edukacyjnych pt. "Od kamienia do chleba". Do Grabowa pojechaliśmy wspólnie z kolegami i koleżankami z klasy III d.


Na miejscu przywitał nas gospodarz - pan Zbigniew Kępiński. Opowiedział nam o swoim gospodarstwie pokazując różne ciekawe przedmioty, takie jak: anioły, kolekcję starych lalek, wyprawione skóry zwierząt, wianki suszonych ziół, stare żelazka, dzbanki, słoje itp. Dzieci rozglądały się z ciekawością, bo wiele z nich nigdy nie było w takim miejscu.

Następnie pan gospodarz opowiedział dzieciom zebranym wokół kominka historię chleba. Obejrzały ziarna i kwiatostany różnych zbóż, a nawet mogły je posmakować i próbować rozróżniać. Dowiedziały się też, jak dawniej powstawała mąka z ziaren, a pan pokazał nam prawdziwe żarna. Wszyscy mogli spróbować uruchomić te stare żarna, a nie było to takie łatwe. Bez pomocy pana udało się to tylko Łukaszowi i Karolowi.


Następnie odbyliśmy wesołą przejażdżkę po okolicy traperskim wozem konnym. Podczas przerwy spacerowaliśmy po lesie. Mieliśmy szczęście, bo udało nam się zobaczyć prawdziwą jaszczurkę,  oglądaliśmy kopce mrówek, podziwialiśmy śpiew ptaków, a niektórzy próbowali wsłuchiwać się w odgłosy lasu.Po powrocie zajęliśmy miejsca przy stołach, a tam przygotowane było już dla nas ciasto do wyrobu chleba. Każdy z nas sam uformował swój bochenek.

W czasie, kiedy nasze chlebki piekły się w piecu, dzieci wesoło bawiły się na dużym boisku.

Ostatnim punktem programu było pieczenie kiełbasek nad ogniskiem. Takich pysznych kiełbasek już dawno nie jedliśmy. Niestety szybko minął nam dzień i przyszedł czas, aby pożegnać się z gospodarzem i tym miłym miejscem.
Najedzeni, zmęczeni, ale bardzo zadowoleni wracaliśmy do Wołomina wioząc ze sobą jeszcze ciepłe bochenki chleba.

Bardzo dziękujemy rodzicom Zuzi Orych - pani Joannie i panu Markowi  za te pyszne kiełbaski oraz za opiekę podczas całej wycieczki. Natomiast napoje i wszystkie dodatki do kiełbaski zafundowali rodzice dzieci z klasy III d i za to również bardzo dziękujemy.


Kliknij i zobacz więcej zdjęć z wycieczki


Wycieczka do Grabowa

Mam nadzieję, że wycieczka podobała się wszystkim dzieciom, bo mnie baaaaaaaaaaaaaaaaaardzo!!!

7 maja 2012

"Czerwony Kapturek"Każdy zna „Bajkę o Czerwonym Kapturku”. My też ją znamy, ale mimo to wybraliśmy się dzisiaj do naszego wołomińskiego kina KULTURA na przedstawienie w wykonaniu aktorów Narodowego Teatru Edukacji im. Adama Mickiewicza we Wrocławiu. 
Sposób, w jaki została przekazana treść bajki bardzo się wszystkim podobała.  Było bardzo wesoło i skocznie, z wieloma piosenkami, chwilami groźnie a czasami wzruszająco. Poza pojawiającymi się w każdej wersji „Kapturka” postaciami, takimi jak: Mama, Babcia, Wilk, Gajowy, wystąpili też Gil, dwie wesołe, a momentami trochę złośliwe, Wiewiórki oraz pan Muchomor, który w lesie pełnił funkcję gospodarza. Postaci te wniosły do historii dużo dobrego humoru.


Podczas spektaklu płynęły ze sceny bardzo ważne wskazówki dla nas wszystkich. Najważniejsze z nich to przestrogi, by nie zbaczać z wyznaczonej drogi, nie rozmawiać z nieznajomymi, a już na pewno nie wpuszczać ich do domu.

Mogliśmy zatem dzisiaj spotkać jedynego na świecie nietrującego Muchomora, mówiącego ludzkim głosem Wilka, który grał w szachy z gajowym, Babcię, która świetnie tańczy rock and rolla, czy zagrać w „pomidora” z leśnymi wiewiórkami. Ponadto zaśpiewaliśmy kanon na melodię "Panie Janie" kukając i klekocąc jak prawdziwe kukułki i bociany.

Taki bajkowy las bardzo nam się podobał.

2 maja 2012

Gniazdo bielików online


Niedawno rozmawialiśmy w klasie o parze bielików, które oczekują na młode wspólnie wysiadując prawdopodobnie 2 jaja. Okazało się, że pierwsze pisklę wykluło się z jaja 27 - 28 kwietnia, a 30 kwietnia już wychylało głowę z gniazda. To uroczy widok. Można je obejrzeć TUTAJ

W Polsce bielik objęty jest ścisłą ochroną gatunkową. W Polskiej Czerwonej Księdze wymieniony jest jako gatunek wymagający szczególnej uwagi. Wokół gniazd bielików obowiązuje strefa ochronna: przez cały rok w promieniu do 200 m, a okresowo (od 1 stycznia do 31 lipca) – w promieniu do 500 m od gniazda. Ich lokalizacja jest objęta tajemnicą prawną aby uchronić ptaki przed niepokojeniem, np. wybieraniem jaj i piskląt, fotografowaniem czy kłusownictwem.

Po II wojnie światowej bieliki w Polsce niemal wyginęły - ich populację oceniano zaledwie na 45-50 par. Dzięki wysiłkom leśników, naukowców i miłośników przyrody udało się je ocalić i stworzyć im odpowiednie warunki bytowania. Zabiegi te przyczyniły się do wzrostu polskiej populacji w ostatnich latach do prawie 1,5 tys. os. Polskie bieliki zostały wykorzystane do odtwarzania populacji tych ptaków w Irlandii.Bielik jest symbolem Wolińskiego Parku Narodowego. Na jego obszarze znajduje się stanowisko lęgowe na którym kolejne pokolenia ptaków nieprzerwanie od 120 lat zakładają swe gniazda.