Zapraszam na mojego drugiego bloga

Zapraszam też na mojego drugiego bloga >> Codziennik klasy IIc<<

Warto przeczytać

 

Danuta Wawiłow
"Ja chcę mieć przyjaciela"


Wydawać by się mogło, że posiadanie przyjaciół w wieku dziecięcym to nic trudnego. Każdy chce się wesoło bawić na podwórku, więc znalezienie kompana do takich zajęć nie powinno być trudne. No niestety, tak nam się tylko wydaje. Główna bohaterka tego opowiadania - Julka ma rodziców i rodzeństwo, ale nie ma bliskiej przyjaciółki, mimo że na podwórku bawi się wiele dzieci. Jest tam Ania, z którą nikt nie chce się bawić, jest Mikołaj, Grzesiek, są też Kasia i Magda i wiele innych dzieci. Julka za wszelką cenę próbuje zaprzyjaźnić się z jednym z nich. Czy jej się to uda? Czy na podwórku jest ktoś tak samo samotny jak Julka? Kto zostanie jej przyjacielem? Jak zakończy się ta historia?



Można znaleźć to opowiadanie w zbiorze Joanny Papuzińskiej pt. "Uśmiechnięte słowa" lub w formie książeczki z serii "Poczytaj mi, Mamo" z ilustracjami pana Zbigniewa Rychlickiego.


Iwona Czarkowska
"Biuro Zagubionych Zabawek"


Pan Hipolit Miotełka pracował przez wiele lat w przedszkolu jako woźny. Kiedy podziękowano mu za pracę, bo stał się powolny i niezbyt groźny, zabrał ze sobą pozostawioną przez jakieś dziecko zapomnianą zabawkę i tchnął w nią życie. Miał teraz dużo czasu na spacery. Podczas tych wędrówek znajdował wiele zabawek. Wtedy postanowił otworzyć Biuro Zaginionych Zabawek.
Książeczka jest pięknie ilustrowana. Otrzymała nagrodę w II Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren.

Rafał Klimczak "Nudzimisie"


Akcja w tej książce toczy się równocześnie w dwóch światach: świecie ludzi oraz świecie "nudzimisiów". Głównym bohaterem jest pięcioletni Szymek, który od taty dowiaduje się o bajkowych stworzeniach pomagających dzieciom zwalczyć nudę. Jednym z nich jest Hubek, który bardzo sympatycznie sepleni. Za jego sprawą Szymek zmniejsza się do jego rozmiarów i bawi się, jak każdy nudzimiś w "bańkolotki". Poprzez zabawę dzieci uczą się przestrzegania zasad, umiarkowania w jedzeniu czy radzenia sobie ze strachem. Książeczka jest bardzo ładnie ilustrowana.

Wojciech Cesarz Katarzyna Terechowicz "Pamiętnik grzecznego psa"


Szczenię rasy alaskan malamut trafia do przeciętnej rodziny. Już po kilku dniach wiadomo, że Winter jest najbardziej energicznym z jej członków. Jest też ciekawski, łakomy, niezwykle żywiołowy i z powodu swojej wielkości sprawia właścicielom sporo kłopotów. Rozbita filiżanka, czy też wyjedzona z lodówki pieczeń nie są w stanie przesłonić właścicielom miłości do tego uroczego i uczuciowego czworonoga. W książce tej jest mowa o tresurze psa, wyścigach zaprzęgów, wizytach u weterynarza, wspólnych wakacjach, ale też o odpowiedzialności za swojego pupila i wielkim do niego przywiązaniu. Polecam nie tylko miłośnikom psów.

Tanya Stewner "Liliana Pędziwiatr"


Jest to historia o dziewczynce, która ma niezwykłe zdolności porozumiewania się ze zwierzętami, a kiedy się śmieje kwitną kwiaty. Te zdolności nie przysparzają jej przyjaciół w nowej szkole, a wręcz przeciwnie, koledzy są dla dziewczynki bardzo niemili. 
Przeczytaj tę książkę, a dowiesz się, jak bohaterka radzi sobie z tym problemem.

Rokasana Jędrzejewska - Wróbel
"Rozmowy ze świnką Halinką"


Pluszowa świnka  Halinka jest ulubioną towarzyszką Filipa, którego rodzice są zapracowani i nie zawsze mają czas, aby tłumaczyć chłopcu różne sprawy. To świnka pomaga mu zrozumieć świat i wyjaśnić wątpliwości typu: dlaczego dorośli zawsze się spieszą, po co jest tata, czy topienie Marzanny nie jest smutne, czy chłopcy mogą się bawić pluszowymi świnkami, jak pachną święta... itp.
Każde dziecko ma taką ulubioną maskotkę, której powierza najtajniejsze sekrety i  nigdy się z nią nie rozstaje. Taka maskotka jest przyjacielem, który pomaga zrozumieć otaczający świat dorosłych.

Katarzyna Ewa Kozubska
"Myszka Chrapiszka"

 

Dlaczego myszka nazywa się „chrapiszka”? Dlatego, że chrapie, co zwykłym myszkom się nie zdarza. Takie chrapanie to rzecz bardzo dla myszy niebezpieczna, bo myszka musi zachowywać się cichutko.  W przeciwnym wypadku, jeśli mieszkańcy domu usłyszą, czy zobaczą w swoim domu małego gryzonia, zaraz sprowadzają kota, zastawiają pułapki, bo koniecznie chcą się go pozbyć. W przypadku naszej Myszki Chrapiszki było jednak zupełnie inaczej. Chrapanie uratowało ją i całą rodzinę. Jak to się stało? – to już musicie przeczytać sami.

Martine Murray
"Henryśka, drugiej tak wspaniałej nie znajdziecie"
"Henryśka wielka odkrywczyni"
"Henryśka dostaje list"


Seria przedstawia niesamowite przygody zabawnej i uroczej dziewczynki o imieniu Henryśka. Dziewczynka jest wesoła i intrygująca, figlarna i niepoważna, a przy tym obdarzona niewiarygodną wyobraźnią... Książki o Henryśce są z jednej strony zabawne i pełne humoru, z drugiej zaś poruszają ważne i trudne dla dziecka tematy. Mówią o przyjaźni, potrzebie bliskości, uczą tolerancji, wiary w siebie i odwagi bycia sobą. Mnóstwo tu przygód, żartów słownych i zabawnych sytuacji. To wspaniała lektura nie tylko dla najmłodszych, ale dla każdego, kto ma bujną wyobraźnię.

Rafał Witek "Zmyślone historie"

Główna bohaterka Dzidzia jest uczennicą I "d", ma rodziców, Starszą Siostrę, Ciocię Zochę i Lalkę. Codzienne życie Dzidzi jest urozmaicane rozmowami z Lalką oraz szkolnymi atrakcjami. Dzidzia przyjaźni się z "nową" uczennicą - Karoliną, zwaną Kaszoliną. Pewnego dnia w niezwykłych okolicznościach poznaje Pisarza. Pod jego wpływem wyobraźnia dziewczynki podsuwa jej niesamowite pomysły.

Joanna Krzyżanek
"Cecylka Knedelek i poletko truskawek"


Cecylka Knedelek mieszka w Starym Knedelkowie przy ulicy Naleśnikowej 5.
Książeczka o Cecylce składa się z dwóch części. Pierwszą z nich stanowi opowiadanie o truskawkowych żniwach i pewnej gąsce, która próbowała uciec przed praca przy nich. Druga to zbiór przepisów na smakołyki przygotowywane z truskawek. Racuchy, naleśniki, makaron z truskawkami, galaretka owocowa, a wreszcie truskawkowe biedronki, kwiatki czy mrówki wykonane z owoców są oczywiście doskonałą propozycją na lato. Zimą - dzięki mrożonym truskawkom - też możemy wyczarować prawdziwe smakołyki. Przepisy nie są skomplikowane i zachęcają do tego, by wspólnie z dzieckiem popracować w kuchni. Tekst przepisu wspierają odpowiednie ilustracje, a obok strony z przepisem umieszczono zdjęcie efektu końcowego. Aż ślinka cieknie...
Jeśli polubicie Cecylkę - polecam inne książeczki o niej.

Agata Widzowska - Pasiak
"Myszka Precelka szuka przyjaciela"

 
Myszka Precelka mieszka wraz ze swoją rodziną w bibliotece, w małym miasteczku Orzeszkowie. Mieszka tu również pająk Pleciuch, kot Animrumru i właśnie myszka Precelka z rodziną – mamą Trajkotką, tatą Trajkotkiem, siostrą Grymaselą, siedmioma braćmi Tuptusiami, dziadkiem Zgryzem i ciocią Klocią. Myszki mieszkały w szufladach. 
Precelka to sympatyczna myszka, która wyrusza na wędrówkę, aby poznać przyjaciół. Lubi przygody i rozmyślania. Dochodzi do wniosku, że warto czytać książki, uczyć się języków i warto mieć przyjaciół.  
Jeśli spodobała Ci się Precelka, przeczytaj o niej w książkach: "Myszka Precelka się nie nudzi" oraz "Myszka Precelka nie umie się dzielić".



Grzegorz Kasdepke "Mity dla dzieci"


Jest to kolejna niezwykle interesująca książka tego lubianego przez dzieci autora. Tym razem przenosi nas w świat starożytnej Grecji i  w sposób barwny, zrozumiały i zabawny pokazuje górę Olimp - siedzibę bogów greckich, a z drugiej strony Grecję zwykłych  śmiertelników, zamieszkiwaną przez ludzi, nimfy, centaury oraz mityczne potwory. Wyjątkowy humor autora sprawia, że mity nie tylko uczą, ale i bawią czytelników.

Grzegorz Kasdepke 
"Konkurs. Z uśmiechem o Unii Europejskiej"

 
W tym opowiadaniu autor z uśmiechem, w sposób łatwy i lekki wyjaśnia młodym czytelnikom, co to jest Unia Europejska, a także dlaczego Polska do niej przystąpiła. Porównuje Unię Europejską do grupy dobrych znajomych, którzy pomagają sobie w najróżniejszych sytuacjach, wspierają się nawzajem oraz podejmują wspólnie trudne decyzje. Dlaczego Polska do niej przystąpiła, jakie mamy z tego korzyści? Dowiecie się czytając tę książkę.

Pod choinkę od polskich pisarzy "Opowiadania wigilijne"


Jest to zbiór opowiadań i wierszy o tematyce bożonarodzeniowej autorstwa m. in. takich pisarzy jak: Ludwik Jerzy Kern, Grzegorz Kasdepke, Anna Onichimowska, Wanda Chotomska, Ewa Chotomska, Joanna Papuzińska, Roksana Jędrzejewska - Wróbel, Barbara Gawryluk, Joanna Olech, Agnieszka Frączek i innych. Przeczytamy tu o polskich tradycjach i obyczajach świątecznych: opłatku, barszczu z uszkami, karpiach, pustym miejscu przy stole i wielu innych. Nie przeczytamy natomiast o zwyczajach, które dotarły do nas z innych krajów. W książce tej znajdziecie odpowiedź na pytanie: Czym tak naprawdę są prawdziwe święta?

Grzegorz Kasdepke "Rózga"


To piękna opowieść o ośmioletnim chłopcu, który mieszka wraz z mamą i wujkiem Witkiem. Kornel marzył o tym, aby na Boże Narodzenie dostać psa. Witek kupił mu smycz i kazał wyprowadzać psa "na niby" trzy razy dziennie oraz karmić go. Jeśli się okaże, że Kornel jest odpowiedzialny, dorośli zastanowią się nad kupnem prawdziwego zwierzaka. Chłopiec cierpliwie wyprowadzał wyimaginowanego psa, któremu nadał imię "Rózga". Szybko jednak stał się obiektem kpin kolegów. W czasie tych spacerów poznał emerytowanego nauczyciela, który też często spacerował ze swoim pupilem. Chłopiec zwierzał się nowemu znajomemu ze swoich problemów. W końcu Witek zrozumiał swój błąd.
Czy chłopiec dostał w prezencie prawdziwego psa?
Warto przeczytać tę książkę.

Joanna Krzyżanek
"Jak czekać na święta Bożego Narodzenia?"


Małgosia i Antoś z niecierpliwością czekają na święta. Z tej książki dzieci dowiedzą się co to jest adwent, kim był Święty Mikołaj, a także ile można zrobić ciekawych rzeczy, nim zaświeci wigilijna gwiazdka, m. in.: jak zrobić adwentowy wieniec i serduszko, ozdoby choinkowe, jak przygotować świąteczny stół, jak zrobić świątecznego aniołka. Książeczka zawiera również wycinanki, rebusy, rysunki do kolorowania. 

Roksana Jędrzejewska - Wróbel
"Siedmiu Wspaniałych i sześć innych, nie całkiem nieznanych historii"
 


Zapewne wszystkie dzieci znają historię wilka i koźlątek, Roszpunki, Kopciuszka czy trzech świnek. Autorka próbuje je uwspółcześnić i stwarza na ich bazie nowe opowieści, które przedstawiają bohaterów w takich sytuacjach, w jakich dzisiaj mogą znaleźć się dzieci. Uczy w ten sposób, jak poradzić sobie ze współczesnymi problemami typu: wyłudzanie kanapek lub pieniędzy przez starszych kolegów, ważniejszy jest wygląd czy charakter, ile rzeczy człowiek potrzebuje do szczęścia lub jak poradzić sobie z emocjami podczas kłótni rodziców. 
Zachęcam wszystkich dorosłych do wspólnego czytania tej książki wspólnie z dziećmi.

Ludwik Jerzy Kern
"Łapy, pióra i rymów cała fura"


Ludwik Jerzy Kern bardzo lubił zwierzęta i był ich prawdziwym przyjacielem. Napisałam "był", ponieważ zmarł kilka dni temu, ale pozostawił po sobie wiele wesołych rymowanych wierszy dla dzieci. Oto jeden ze zbiorów wierszy o kotach, psach i innych zwierzakach, a wśród nich takie wierszyki jak "Phaaaw", "Bocian", "Pani Hrabina" i wiele innych.

Renata Opala "Rudzielec"

 

Rodzice Joasi dużo pracowali, a dziewczynka pozostawała pod opieką babci i dziadka, który opowiadał piękne bajki. Dziewczynka zawsze marzyła o tym, aby w jej domu zamieszkał zwierzak. Pewnego dnia spełniło się to marzenie i w domu Joasi zamieszkał kotek "Rudzielec", który został uratowany przed uśpieniem. Kotek przynosił jej prezenty i mruczał, gdy razem zasypiali. Jednak inne zajęcia zaczęły odwracać uwagę Joasi od Rudzielca. Jak to znosił kotek?
Jest to bardzo ciepła i sympatyczna lektura na jesienne wieczory.

Holly Webb - seria książek o zwierzątkach domowych


Niżej prezentuję całą serię książek Holly Webb. Autorka opowiada w nich proste wzruszające historie o zwierzętach, które bez ludzkiej pomocy nie mogłyby przeżyć. Uświadamia dzieciom, jak ważna jest odpowiedzialność za czworonożnego przyjaciela, jak wiele możemy dać mu my i jak wiele on - nam. Książki te dostarczają wielu  wzruszeń i wskazówek, jak odpowiedzialnie kochać zwierzaki. Uczą wrażliwości na ich losy. Bohaterami są słodkie pieski i kotki: Czaruś, Psotka, Rudek,  Alfik ...
To idealne książki na pierwsze dłuższe samodzielne lektury nie tylko dla dziewczynek. Tekst jest pisany dużym drukiem ułatwiającym wprawianie się w czytaniu.  

Holly Webb " Kto pokocha Psotkę?"



Holly Webb " Zagubiona w śniegu"


Holly Webb "Gdzie jest Rudek?"

Holly Webb "W poszukiwaniu domu"




Holly Webb "Wróć Alfiku"



Holly Webb "Czaruś, mały uciekinier"



Agnieszka Frączek "Rymobranie"




Jest to bardzo zabawny zbiór wierszy dla dzieci, które lubią rymować oraz tworzyć nowe słowa poprzez łączenie kilku innych słów. Jak powstały takie słowa jak: bykini, michomory, potwórko, pietróżki, łoskotki, przeprowracka, krasmarudek, drobiobranie, wielbłąd, rysiopis, poszczekania, drżyrafa, końduktor, łatawiec, kamizerka, uforudek i inne.
Książka jest bardzo ładnie ilustrowana, jest wesoła i zabawna. Czyta się ją z prawdziwą przyjemnością.

Irena Landau "Bajki Babci Celiny"



Jest to zbiór około trzydziestu bajek, przeznaczonych dla dzieci, które same jeszcze nie czytają lub dopiero zaczynają samodzielną przygodę czytelniczą. Występują w nich krasnoludki, żabki, wróżki, pasikoniki, mówiące drzewa, biedronki, ryby i ludzie. Każda bajka zawiera morał, a kończy się pytaniem, które może być początkiem rozmowy z dzieckiem na temat tego, co przed chwilą przeczytały. Autorka pyta na przykład o to, czego nie lubi mama, czy tata może się mylić, czy należy się myć, czy możemy nie lubić kogoś, kto mieszka nie tam, gdzie my, czy wszystkim należy się to samo i czy każdą prośbę należy spełniać. Warto przeczytać i porozmawiać na różne tematy.


Barbara Gawryluk
"Dżok legenda o psiej wierności" 


 

Jest to prawdziwa, niezwykle wzruszająca historia, która wydarzyła się w Krakowie w  1990 roku. Bezdomnego psa Dżoka pan Nikodem zabrał ze schroniska dla zwierząt. Pewnego dnia pan zasłabł na rondzie, skąd do szpitala zabrała go karetka pogotowia. Pan zmarł, a pies prawie rok czekał na niego w pobliżu ronda. Co się z nim działo, kiedy opuścił rondo? O tym oraz innych przygodach tego niezwykłego mieszańca przeczytasz w książce.
Psu postawiono pomnik, który można obejrzeć przy okazji wycieczki do Krakowa. Oprócz Dżoka jeszcze tylko dwa inne psy na świecie mają swoje pomniki. Ta piękna książka przeznaczona jest zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych.

 

 

Tove Jansson Sami Malila
"Mądrości Muminka"

 

  

To jest książka nie tylko dla miłośników Muminków. Można w niej znaleźć najlepsze cytaty i powiedzonka z historii wymyślonych przez Tove Jansson. Znajdują się tu fragmenty z różnych tomików o przygodach Muminków na temat przyjaźni, marzeń, przyrody, strachu, odwagi, pochwał i radosnego czasu. Pod każdym cytatem widnieje informacja, z jakiej książki pochodzi. Książeczka jest niewielka, ale za to pięknie ilustrowana. Na pewno poprawi nastrój każdego dziecka, które jest w złym humorze.
 
Danuta Zawadzka
"Wyczyny Bartka Koniczyny"
"Bartek Koniczyna i Banda z Zaniemyśla" 



Bohaterem książek jest 9 - letni Bartek, który wraz z rodzicami mieszkał w Poznaniu. Rodzice wysyłają go do babci na wieś, gdzie natychmiast znajduje sobie przyjaciół i wspólnie tworzą paczkę. Ich psoty i pomysły nie robią nikomu krzywdy, wręcz przeciwnie, budzą sympatię czytelników. Przeżycia Bartka są podobne do tych, które mogą przeżyć chłopcy w wieku 7 - 8 lat.
Kontynuacją "Wyczynów Bartka Koniczyny" jest książka pt. "Bartek Koniczyna i Banda z Zaniemyśla". 



Zofia Sosnkowska
"Przygody kota Bibelota" 



To bardzo wesoła historia  wyjątkowego kota - Bibelota, który mieszkał w księgarni. Kot był duży, czarny, miał złote oczy i puszysty ogon. Był wyjątkowy, bo bardzo lubił czytać, a poza tym chętnie wszystkim pomagał w rozwiązywaniu wszelkich problemów. Pewnego dnia na kartach bajek dla dzieci spotkał zielonego smoka i sepleniącą królewnę. Bardzo szybko się z nimi zaprzyjaźnił i przeżył wraz z nimi wspaniałe przygody.


Grzegorz Kasdepke
"Dziwne przypadki bajkopisarza"


Jest to zbiór kilkunastu prostych i ciepłych bajek z morałem. Pod postaciami rzeczy, zwierząt i roślin autor ukrył prawdziwe ludzkie przeżycia. Bohaterowie uczą nas jak odróżnić dobro od zła, jak rozpoznać prawdziwych przyjaciół oraz widzieć prawdę i unikać fałszu. Książka jest pięknie ilustrowana, a tekst każdej bajki nierozerwalnie związany z ilustracjami.


Kristin Dahl Mati Lepp 
"Matematyka ze sznurka i guzika"


Główni bohaterowie książki - Magda i Kuba - pokazują małym czytelnikom wiele matematycznych zabaw i doświadczeń, które możecie przeprowadzić w domu. Nie są to typowe zadania matematyczne, jakie zwykle rozwiązujecie, ale bardzo wesołe i praktyczne przykłady zastosowania matematyki w życiu codziennym. Okazuje się, że podczas rozwiązywania zadań można się świetnie bawić.
Życzę wszystkim miłej zabawy z matematyką!


Piotr Rowicki "Mity greckie"


Zbiór 10 najbardziej znanych mitów napisanych językiem przystępnym dla dzieci.

Mit o Prometeuszu
Dedal i Ikar
Puszka Pandory
Dwanaście prac Herkulesa
Nić Ariadny
Król Midas
Syzyfowa praca
Europa
Demeter i Kora
Orfeusz i Eurydyka

"Grunwald 1410" - opracowanie Łukasz Libiszewski


Książka z cyklu "Wielkie bitwy dla małych historyków" opowiada o wydarzeniach sprzed 600 laty. Pomiędzy najważniejszymi wydarzeniami ukryte są ciekawostki związane z bohaterami bitwy, okolicznościami i znanymi symbolami. Niektóre wiadomości są nawet dorosłym zupełnie nieznane.
Książka jest bogato ilustrowana z naklejkami dla poszukiwaczy przygód. Na pewno zainteresuje zarówno dziewczynki, jak i chłopców, którzy interesują się historią Polski.


Joanna Papuzińska "Rozwesołki"



To zbiór wierszyków, rymowanych łamigłówek, "powiązanych na supełki," które należy "porozwiązywać i poodkręcać". Autorka w zabawny sposób bawi się słowem, a czytelnicy świetnie się bawią podczas rozwiązywania tych zagadek.

Piotr Rowicki
"Aurelka, czyli wielkie hece małej świnki"


Historia zbuntowanej świnki - Aurelki, która wędrując przez świat szuka w nim swojego miejsca. Przeżywa wiele niezwykłych przygód, w czasie których poznaje też znaczenie słowa "przyjaźń". Czy znajdzie gdzieś swoje miejsce? A może wróci do domu?   

Hans Christian Andersen "Baśnie"


Zbiór najpiękniejszych baśni, przetłumaczonych na wiele języków świata. Wśród nich "Calineczka", "Brzydkie kaczątko", Księżniczka na ziarnku grochu", "Świniopas", "Nowe szaty cesarza", "Królowa Śniegu", "Dzielny ołowiany żołnierz", "Słowik", "Dziewczynka z zapałkami" ... i wiele, wiele innych.

Brak komentarzy: